Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Możesz wracać po ciężkim dniu do swojego wspaniałego domu i nie martwić się już więcej o rachunki, które przyjdzie Ci zapłacić, ponieważ wysoki standard nie musi wiązać się wcale z wysokimi kosztami, które będzie za sobą pociągać. Przy budowie domu warto dzisiaj skłonić się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Najlepiej jednak pomyśleć o tym już przy początkowym stadium budowy, a nawet podczas rozmowy z architektem, który projektuje nasz dom. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób unikniemy stresów i problemów z rozmieszczeniem urządzeń takich jak na przykład kolektory słoneczne. Wspomniane urządzenia są jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie całkowicie darmowej energii słonecznej.

Naprzeciw stereotypom


Wbrew utartemu jeszcze gdzieniegdzie mniemaniu, kolektory słoneczne nie są montowane tylko w krajach, gdzie panuje wieczne lato, a zachmurzenia prawie wcale nie występują. Z powodzeniem kolektory słoneczne są montowane także w polskich domach. Każdy może skorzystać ze źródła energii, które proponują wspomniane urządzenia. Ważne jest po prostu to, by były one odpowiednio dobrane do naszego domu i jego położenia. Tym jednak nie musimy się martwić. Firmy zapewniające sprzedaż takich produktów jak kolektory słoneczne zapewniają fachową pomoc w dobraniu odpowiednich elementów i umieszczeniu ich we właściwym miejscu. Odnawialne źródła energii wpływają nie tylko – co oczywiście jest bardzo istotne – na stan środowiska naturalnego. Są także ekonomiczne. Mimo, iż instalacja takich systemów nie jest najtańsza, poniesiona koszty zwracają się dość szybko. Kolektory słoneczne dostarczają nam energię solarną przez ponad dwadzieścia lat. W tym czasie przynajmniej kilkakrotnie zwrócą nam się pieniądze, które wykorzystaliśmy na montaż systemów. Tak więc, dzięki nim znacznie zmniejszą się przychodzące rachunki, a dodatkowo na przykład latem ciepłą wodę uzyskujemy praktycznie za darmo.
Unia Europejska pomaga
Zainteresowanie energią słoneczną skutecznie podsyca Unia Europejska. Jej dotacje przyciągają coraz większą liczbę Polaków. Kredyty udzielane naszym mieszkańcom pozwalają zamontować kolektory słoneczne za przystępną cenę. Dzięki dofinansowaniom możemy sprawić, że nasz dom stanie się ekologiczny, a do tego wydajny. Promienie słoneczne zasilają kolektory nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że dzień jest pochmurny i nieciekawy. Dlatego warto sobie uświadomić, że wspomniane urządzenia pracują dla nas cały rok. Unia Europejska rozumie potrzeby współczesnego społeczeństwa i dlatego wychodzi z tak atrakcyjną inicjatywą. Jeśli nie stać nas w tej chwili na kolektory słoneczne, nie rezygnujmy od razu. Warto najpierw sprawdzić jakie oferty zostały skierowane do mieszkańców naszego miasta. W tym celu najlepiej udać się do urzędników zajmujących się dotacjami. Ciekawe oferty kolektorów słonecznych można znaleźć na stronie producenta.

Estetyczny wygląd


Dziś najpopularniejsze kolektory słoneczne to te, które nazywamy kolektorami płaskimi. Najczęściej są zlokalizowane na dachach naszych domów. Kolektor płaski służy nam zazwyczaj aż ponad pół wieku. Dlatego montowane są najczęściej w domach mieszkalnych. W jednorodzinnym domu na rachunki duży wpływ ma to, ile korzystamy z ciepłej wody. Im więcej jest członków rodziny, tym naturalnie będziemy zużywać więcej zagrzanej wody – czy to przy kąpieli, czy codziennym i wielokrotnym myciu naczyń. Wysokiej jakości kolektory słoneczne proponuje firma Viessmann. Urządzenia przez nią produkowane cechują się dużą stabilnością i szczelnością. Dodatkowo tylna ściana jest odporna na przebicie i korozję. Warto zauważyć, że Viessmann jest wieloletnią firmą cieszącą się zaufaniem stale napływających klientów. Głównym zadaniem kolektora jest zadowolenie mieszkańców domu. Do jego budowy zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty. Przy montażu urządzeń pracują wykwalifikowani pracownicy. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem kolektora słonecznego płaskiego należy niewątpliwie wziąć znaną firmę Viessmann pod uwagę.

Modele proponowane przez firmę Viessmann

Aby ostatecznie zapoznać się z możliwościami, które dają nam kolektory przyjrzyjmy się tym modelom, które proponuje wspomniana już firma Viessmann. I tak pierwszy model Vitosol 200-F ma tę zaletę, iż może być montowany zarówno na dachach pochyłych, jak i na dachach płaskich. Możemy zdecydować się więc na niego w chwili, gdy nasz dom został już w całości postawiony i nie możemy już nic zmienić. Montaż modelu jest także banalnie łatwy. Założenie go nie wymaga wysiłku ponieważ jest stosunkowo niewielki oraz lekki. Dodatkowo możemy zdecydować, czy umieścimy go pionowo, czy poziomo. Ciekawą propozycją jest także model Vitosol 200-T. Można go bowiem montować nie tylko na dachu, ale także na pionowej elewacji naszego domu. Estetyczny wygląd sprawi, że element wpasuje się w kompozycję budynki i nie będzie szpecił całokształtu. Vitosol 200-T jest kolektorem próżniowym rurowym, co oznacza, że zbudowany jest z podłużnych rurek. Dlaczego to takie ważne? Poszczególne elementy można obracać wokół ich osi, a więc ustawiać je optymalnie względem słońca. Wysokiej jakości materiały zabezpieczają kolektory słoneczne przed korozją, a krótki czas montażu zapewnia szybką możliwość zaobserwowania efektów.
Ostatnim przykładem – należy pamiętać, że w ofercie znajduje się ich o wiele więcej – jest kolektor słoneczny Vitosol DIS. Główną zaletą tego urządzenia jest duża powierzchnia pojedynczego kolektora. Dzięki niej sprawność i efektywność pracy zostaje zwiększona. Tym samym możemy liczyć na większą ilość pozyskanej energii solarnej. Nowoczesna izolacja termiczna skutecznie zapobiega wydostawaniu się ciepła. Natomiast szkło solarne nie pozwala na odbijanie promieni słonecznych, które docierają do naszego domu.
Jak widać kolektory słoneczne są wspaniałą okazją do podwyższenia standardu naszego życia. Dzięki nim będziemy żyć nie tylko zamożniej, ale także bardziej ekologicznie. To idealne rozwiązanie dla wieloosobowych rodzin mieszkających w dużych domach. Warto już teraz zainwestować w urządzenia, by wkrótce cieszyć się fenomenalnymi efektami.