Lokale biurowe – kupować czy wynajmować?

Lokale biurowe – kupować czy wynajmować?

Wiele początkujących przedsiębiorców staje na samym początku swojej branżowej drogi zwykle przed skomplikowanym i trudnym wyborem dotyczącym znalezienia najlepszej siedziby dla swojej firmy. O ile nie jesteśmy osobami, które do końca życia planują zajmować się tym samym i nie rozszerzać systematycznie swojej działalności, będziemy zmuszeni dokładnie przemyśleć swoją decyzję i zastanowić się nad tym, czy kupić sobie biuro, czy może zdecydować się na wynajem, który zagwarantowałby nam nieco więcej swobody w przyszłym działaniu. Ile osób, tyle poglądów, nietrudno więc zrozumieć, dlaczego głosy w kwestii kupna i najmu są bardzo podzielone. Z jednej strony sensowniejsze wydaje się zaopatrzenie się w siedzibę własnościową, która wchodziłaby w skład majątku należącego do firmy i z czasem mogłaby się stać elementem, którym swobodnie można by było obracać, z drugiej zaś, zakładając oczywiście, że biznes będzie przynosić wymierne korzyści, stałe lokale czy własne biuro stanowią pewne oczywiste ograniczenia.

Niektóre branże, w szczególności te, które powiązane są z nową technologią oraz ciągłą pracą nad polepszaniem jakości swoich usług, wymagają stałej inwestycji w lokale i swoje działania, dlatego tez mogą wymagać po kilkunastu miesiącach zatrudnienia większej liczby pracowników oraz zakupienia nowoczesnego sprzętu, który może zajmować sporo miejsca. Chcąc uniknąć konieczności przebudowania całej struktury organizacyjnej oraz wchodzenia bezpośrednio w architekturę budynku, lepszym rozwiązaniem jest wynajmowanie biura, przynajmniej do czasu, kiedy działalność firmy nie będzie w pełni ustabilizowana i nie uznamy, ze właśnie takie warunki w pełni nam odpowiadają i nie inwestujemy w kolejne innowacje. Wiele osób krytykuje oczywiście takie podejście wiążąc je przede wszystkim z kwestiami finansowymi czyli wysokimi czynszami oraz koniecznością inwestowania w wynajmowany budynek. Większość biur trzeba zaadaptować do swoich własnych oczekiwań, dlatego też wielu przedsiębiorców stoi przed koniecznością wyłożenia swoich pieniędzy w remont czy przebudowę miejsca, które prawnie do nich nie należy. Okazuje się jednak, że takie postępowanie jest opłacalne i wcale nie oznacza wysokich strat finansowych. Brak zobowiązań lokalowych pozwala też na zakończenie umowy i przeniesienie się w inne – większe lub bardziej nowoczesne miejsce, bez troski o to, co teraz zrobić z małym, ale własnościowym biurem.

telefonProblematyczność sprzedażowa oraz ewentualne kłopoty ze znalezieniem osoby, która chciałaby nasze stare lokale wynająć, może być dla właściciela firmy dodatkowym obciążeniem, dlatego też trudno się dziwić, że wiele osób rezygnuje z posiadania przysłowiowej kuli u nogi i wolą przebudowywać wynajmowane pomieszczenia, adaptując je do własnych oczekiwań. Współcześnie w przestrzeni wielkich aglomeracji powstają nowoczesne biurowce, które uwzględniają w swojej architekturze oraz bryle budynku wszystko to, czego oczekują dzisiaj dynamicznie rozwijający się przedsiębiorcy. W pierwszej kolejności w miejscach takich, jak chociażby poznański pięciokondygnacyjny biurowiec znaleźć można miejsca przeznaczone do użytku punktów usługowo-handlowych oraz precyzyjnie skonstruowanych biur, przygotowanych do bezpośredniego zasiedlenia. Na wyższych kondygnacjach istnieją jednak także takie przestrzenie, które przedsiębiorca może dopasować bezpośrednio do własnych potrzeb i oczekiwań, dlatego też architekci tworzący całość nie ingerowali zbyt mocno w charakter wnętrza. Dzięki takiemu podejściu do kwestii biznesowej, właściciele firm uzyskują szansę na wykreowanie swojej własnej siedziby z dodatkową możliwością jej poszerzenia, dzięki czemu każdy, kto zakłada swój dynamiczny rozwój, będzie mógł użytkować wybraną przez siebie przestrzeń znacznie dłużej i nie stawać co kilka miesięcy przed koniecznością zorganizowania kolejnej przeprowadzki razem ze wszystkim dokumentacjami, sprzętem oraz personelem i rozpoczynania wszystkiego od początku. Biurowce i znajdujące się w nich lokale są nowoczesne, w pełni funkcjonale i wyposażone w każdym, nawet najmniejszym elemencie, dzięki czemu siedziba firmy może bezpośrednio przekładać się na jej całą wizytówkę.

Zakładając, że w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na to, co powierzchowne, firma działająca w miejscu przyjemnym estetycznie, otoczonym zielenią oraz w pełni schludnym, jest dokładnie tym, czego oczekują klienci. Jeżeli jesteśmy w stanie zadbać o otoczenie swojej firmy dbając o to, aby wyglądało solidnie i zachęcająco, będziemy w stanie z taką samą precyzją zadbać o wszystkich naszych klientów, dlatego też nie musimy się obawiać, że kwestie estetyczne są tylko wymysłem czy wielkomiejskim kaprysem. O tym, jak ważna jest nowoczesność bryły oraz jej intrygujący design może świadczyć sława Starego Browaru, okrzykniętego absolutnym numerem jeden wśród europejskich galerii handlowych. Kojarząc swoją działalność z miłym i atrakcyjnym otoczeniem, wpływamy bezpośrednio na jakość naszych działań, dlatego też nie powinniśmy rezygnować z szukania swojej siedziby w nowoczesnych miejscach, w pełni komfortowych i funkcjonalnych.