Co ma crossfit do paleo?

Co ma crossfit do paleo?

Moda na zdrowy styl życia obejmuje coraz częściej nie tylko wyszukany zestaw ćwiczeń, ale także wybór odpowiedniej diety. Często zdarza się też tak, że formy te stanowią swoje idealne uzupełnienie i gwarantują optymalne efekty. Przykładem takiego połączenia jest trening crossfitowy oraz dieta paleo. Dlaczego?

Prostota ćwiczeń

Ćwiczenia crossfitowe bazują trochę na ćwiczeniach kalistenicznych, czyli takich które wykorzystują jako jedyne obciążenie własne ciało. Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne to pompki, brzuszki, podciąganie, ćwiczenia te sięgają swoją metodą aż do starożytności – trening spartan, czy gladiatorów. Crossfit zaczerpnął część filozofii kalistenicznej uzupełniając ją ćwiczeniami fitnessowymi. Pierwszy program ćwiczeń stworzył we własnym garażu Amerykanin, a efekty uzyskane dzięki treningowi okazały się tak obiecujące, że wkrótce stały się one programem treningowym policji, a następnie amerykańskiej armii. To co wyróżnia trening crossfit od innych ćwiczeń na siłowni czy w klubie fitness, jest pełne skupienie na własnym ciele, bez podziwiania się w pięknym, czystym lustrze klubu, czy odpoczynku na czystej podłodze. Crossit wyciska pot i łzy ćwiczących, dlatego też nawet miejsca w których się go ćwiczy, tzw. crossfit boxy, swoim wyglądem przypominają garaże z przypadkowo znajdującym się tam sprzętem – liny, koła itd. Dodatkowo nie grozi nam rutyna, ponieważ każdego dnia otrzymujemy iny zestaw ćwiczeń, tak zwany workout of the day. Ćwiczyć możemy na sali, czy też na zewnątrz, na przykład placu zabaw. Aby urozmaicić trening możemy też biegać, pływać, jeździć na rowerze, Wybór zależy od naszych upodobań. Dodatkowo trening crossfit pomaga przekraczać własne ograniczenia, pobijać rekordy, stawać się lepszą wersją samego siebie, a także rywalizować z innymi.

„Prosta” dieta

Uzupełnieniem prostoty ćwiczeń jest prosta kuchnia. Wielu crossfitterów z chęcią zmienia swoje dotychczasowe upodobania żywieniowe i rozpoczyna dietę paleo, która bazuje na prostych założeniach. Jemy tak jak nasi prehistoryczni przodkowie – mięso, owoce, warzywa, ryby, nasiona. Nie sięgamy natomiast po przetwory mleczne, zboża i przetworzoną żywość. Dieta jaskiniowców, stworzona przez doktora Lorana Cordaina postrzegana jest jako najbardziej naturalna i odpowiadająca naszym upodobanion kulinarnym. Paleo okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla sportowców, ponieważ jest to dieta wysokobiałkowa i wysokotłuszowa, daje nam siłę na trudny trening, a także ułatwia regenerację mięśni. Inne korzyści płynące z tego sposobu odżywiania to: zmniejszenie wagi ciała, zmniejszenie obwodu ciała, obniżenie cholesterolu, obniżenie ciśnienia krwi.

Optymalne efekty

Połączenie intensywnych ćwiczeń z dietą paleo powoduje iż osoby z kręgu crossfit tworzą swego rodzaju grupy. W crossfit boxach ćwiczą do utraty tchu, pobijając swoje rekordy i wspierając się wzajemnie, po ćwiczeniach mogą wymieniać doświadczenia dotyczące kuchni paleo. Crossfit jest więc pewnego rodzaju kompletnym sposobem na życie.