Meble w dużej i małej kuchni

Meble w dużej i małej kuchni

Duża i przestronna kuchnia to marzenie prawdziwej gospodyni domowej. I nie tylko, ponieważ w ostatnim czasie gotowanie stało się bardzo modne. Po kuchni krzątają się zarówno żony i matki, jak i mężowie, dziadkowie, dzieci czy nastolatkowie. Na spore kuchnie mogą liczyć przede wszystkim mieszkańcy domów jednorodzinnych. Czasami dość duże przestrzenie tego typu planowane są również w apartamentach. Niestety w standardowych mieszkaniach (a już na pewno w kawalerkach), kuchnie z reguły są ciasne, niewymierne i nieprzytulne. Warto jednak pamiętać, że na  ostateczny wygląd kuchni ma dziś wpływ wiele czynników. Różnego rodzaju rozwiązania aranżacyjne sprawiają, że nawet skromne i nieduże pomieszczenie stanie się chlubą naszego mieszkania. Jak urządzić zatem dużą i małą kuchnię? Jakie meble wybrać, by efekt końcowy rzeczywiście nas zadowolił? Które dodatki idealnie sprawdzą się w kuchni?

Meble do dużej kuchni

Duża kuchnia pozwala na dowolność w kwestii doboru mebli. Nie musimy liczyć każdego metra kwadratowego, dlatego dodatkowe szafki i szuflady nie będą stanowiły problemu. Warto pamiętać nie tylko o praktycznych, ale również o estetycznych meblach. Jak się okazuje, to w dużej mierze one nadają odpowiedni styl pomieszczeniom (nie tylko zresztą kuchennym). W przypadku większych kuchni idealnie sprawdzają się wyspy kuchenne, które pełnią bardzo rozmaite funkcje. Mogą być stołem, przy którym spożywamy większe śniadanie, blatem do przygotowywania posiłków, a nawet miejscem na zlew. Jeżeli posiadamy wystarczająco dużo miejsca, wyspa może pełnić wszystkie wspomniane funkcje. Warto zaznaczyć, że standardowe wyspy są dzisiaj ciekawie modernizowane. Popularne zabudowy tego typu posiadają na przykład praktyczne półeczki, na których można poukładać naczynia czy sprzęty kuchenne. Jeśli chodzi z kolei o te ostatnie, warto różnego rodzaju urządzenia (zmywarki, kuchenki mikrofalowe, lodówki, piekarniki, etc.) zabudować w szafkach. Takie rozwiązanie prezentuje się bardziej spójnie oraz estetycznie.

Meble do małej kuchni

Zabudowane sprzęty kuchenne to idealna opcja również dla mniejszych kuchni. Nie tylko pod względem wizualnym, ale również pod względem praktycznym (rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń). W małych pomieszczeniach meble do kuchni powinny być kupowane na wymiar. Ciekawe projekty znajdziemy na stronie http://pracowniamebli.com. Tego typu konstrukcje są nieco bardziej kosztowne niż meble z salonu, jednak z drugiej strony przy aranżacji niewielkich pomieszczeń nie należy zbytnio oszczędzać. Ponadto zaletą mebli na wymiar jest ich niesamowita trwałość, a także solidność wykonania. Raz zamówione szafki, blaty i szuflady z pewnością będą spełniać swoją funkcję przez wiele kolejnych lat. Warto pamiętać o tym, że na realizację zamówienia w przypadku mebli na wymiar będziemy musieli trochę poczekać. Najpierw należy wykonać niezbędne pomiary, a następnie projekt. Dopiero po akceptacji tego ostatniego można rozpocząć „produkcję”.

Dekoracje w dużej kuchni

kuchniaDuża przestrzeń z pewnością zachęca do tego, by wnieść do niej nieco ulubionego klimatu. W zależności od naszych upodobań oraz oczywiście od wcześniej wybranych mebli i materiałów wykończeniowych (tapety, kafle, płytki ceramiczne, etc.) możemy dobrać odpowiednie elementy dekoracyjne, które dodadzą kuchni charakteru. Nieco paradoksalnie, w przypadku dużych przestrzeni warto postawić na minimalizm. Konkretne dekoracje w małych ilościach są w stanie zapewnić lepszy efekt niż szereg małych, drobnych i niedopasowanych do siebie dodatków. Warto pamiętać również o dekoracjach spełniających się pod względem funkcjonalnym. Są to na przykład półki na naczynia, przyprawy czy rośliny, rolety i zasłony okienne, a także słoiki, chlebaki czy inne elementy służące do przechowywania akcesoriów kuchennych oraz żywności. Jak się okazuje, wszystkie wymienione elementy bardzo wpływają na całokształt zaaranżowanego pomieszczenia kuchennego.

Dekoracje w małej kuchni

Aranżując małą kuchnię należy bardzo uważać przy wyborze optymalnych dodatków. Dekoracje w niewielkich przestrzeniach bardzo szybko mogą niepotrzebnie zagracić i oszpecić wolne metry kwadratowe. Dlatego też o dekoracjach w tym przypadku należy myśleć w szerszych kontekstach. Ozdobne elementy można wprowadzać już podczas zamawiania mebli na wymiar. Niezwykle dokładne, szczegółowe wykończenia mogą być wykonywane również z uwzględnieniem interesujących ornamentów. Jeśli ściany są wystarczająco grube, można zainwestować w stworzenie praktycznych wnęk, na których pojawią się nasze ulubione misy, filiżanki, słoiki z przyprawami oraz pudełka dekoracyjne z akcesoriami