Nauka gry na instrumencie? W każdym wieku!

Nauka gry na instrumencie? W każdym wieku!

Przez długi czas pokutowało w naszym społeczeństwie stwierdzenie, że jedynie jako małe dzieci możemy się nauczyć grać na instrumentach muzycznych. Nic bardziej mylnego. Niemal w każdym wieku możemy zapisać się na naukę gry na pianinie, gitarze czy saksofonie. Wszystko zależy od naszej determinacji i chęci do samokształcenia.

Co prawda najlepsze efekty uzyskują osoby, które wychowywały się w muzycznych rodzinach, w których dzieci już od najmłodszych lat oswajały się z dźwiękami muzyki oraz przeróżnymi instrumentami. Warto jednak pamiętać, iż każdy z nas rodzi się z talentem muzycznym, jeżeli więc do teraz czujemy pociąg do nauki warto skorzystać z oferty jednej z wielu szkół muzycznych i rozpocząć swoją muzyczną edukację. Szkoła muzyczna do której się zapiszemy nie musi być instytucją stricte naukową, może być to po prostu miejsce w którym instruktor nauczy nas odczytywania nut i posługiwania się instrumentem, na którym pragniemy grać. Warto poszukać interesujących ofert. Może uda nam się odnaleźć szkołę, która oferuje lekcje w domu ucznia?

Jeżeli jeszcze się zastanawiamy, to warto dodać, że słuchanie muzyki, a także zajęcia muzyczne wpływają pozytywnie na funkcje naszego mózgu – sprawiają, że łatwiej jest nam się skoncentrować i w konsekwencji przyswoić wiedzę. Zajęcia muzyczne pomagają nam także odpocząć od codziennego biegu i zrelaksować się. Nauka gry na instrumencie przynosi nam także samozadowolenie z pozytywnie osiągniętych wyników, np. tego że nauczyliśmy się grać daną melodię w całości. Grając na instrumencie spełniamy często swoje marzenie z przeszłości, podnosimy więc widocznie poziom samorealizacji.

W wielu szkołach muzycznych prowadzone są zajęcia nauki gry na danych instrumentach dla dorosłych. Ćwicząc w takiej szkole nie będziemy czuli się więc wykluczeni, ponieważ otaczali nas będą pozostali dorośli, którzy tak jak my dopiero rozpoczynają naukę gry na wymarzonym instrumencie. Będziesz także miał możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez szkoły koncertach uczniów, podczas których prezentują oni swoje umiejętności nabyte w trakcie nauki.