Przetwornica

Przetwornica

Przetwornica jest bardzo przydatnym i ważnym urządzeniem. Jest bowiem najistotniejszą częścią zasilacza impulsowego. Przydaje się zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy skorzystać z gniazdka elektrycznego, a jedziemy właśnie samochodem, albo znajdujemy się w jakimś odludnym miejscu, np. w lesie, nad jeziorem. Ponadto, przetwornice montowane są również w samochodach, np. jako zasilanie lampy ksenonowej. Ich zadaniem jest doprowadzanie prądu do odbiorników energii elektrycznej, które nie mają szansy na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem.

Tym, co charakteryzuje działanie urządzeń, jakimi są przetwornice, jest bardzo niska strata mocy podczas jej działania przy jednoczesnej wysokiej sprawności tego sprzętu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nazwa przetwornica, która w pełnej wersji brzmi – przetwornica napięcia, jest używana zamiennie z innymi terminami takimi, jak: przekształtnik napięcia czy konwerter mocy. Przetwornica led wytwarza prąd, który jest wyższy od jej własnego napięcia. Wykorzystywana jest w układach o częstych różnicach między napięciami, kiedy jest ono raz podwyższone, a innymi razem obniżone. Ponadto, jej działanie przydatne jest również w układach o napięciu stałym, ale odbiornik potrzebuje parametrów o wyższej stałości niż może mu to zapewnić inne źródło prądu. Kolejną sytuacją, w której z powodzeniem wykorzystuje się przetwornice, jest konieczność zmian częstotliwości mocy prądu przemiennego. Również w sytuacjach, kiedy potrzeba doprowadzić do zmiany napięcia przemiennego na stało i odwrotnie.

W przypadku, gdy w samochodach mamy do czynienia z oświetleniem ledowym, wykorzystuje się przetwornice LED. Konkretnie, są to specjalne moduły LED dołączane do przetwornicy. Ponadto, przetwornice występują w dwóch innych wariantach, jako elektryczne oraz elektromechaniczne. Przetwornice z powodzeniem często wykorzystuje się także w przypadku kiedy potrzebne jest zasilanie lampy ksenonowej.