Torby (prawdziwie) ekologiczne?

Torby (prawdziwie) ekologiczne?

Jeszcze do niedawna torby ekologiczne kojarzyły nam się tylko i wyłącznie z wielkimi zielonymi workami, które dostępne były w każdym supermarkecie i które nie odróżniały się od siebie niczym. Dzisiaj, kiedy nasza świadomość konsumencka jest już znacznie większa, otrzymaliśmy od producentów spory prezent w postaci oryginalnych wyrobów, pozwalających nam już nie tylko na zadbanie o środowisko, ale i zakomunikowanie światu tego, kim jesteśmy, co lubimy, czy też co…czytamy. Ogromną popularnością zaczęły cieszyć się torby posiadające specjalne „okienka” i kieszenie, w które możemy wsunąć ulubioną książkę czy też wybrane przez nas zdjęcie, dzięki czemu będziemy mieć możliwość zaprezentowania ich okładki oraz wizerunku. Bycie „eko” stało się modne, dlatego też wokół toreb ekologicznych pojawiło się niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Wiele głosów skłaniających się ku opcji pierwszej wskazuje czynnik biologiczny zapewniając, że klasyczne reklamówki są szkodliwe dla środowiska i uniemożliwiają całkowity rozkład nienaturalnych składników. Przeciwnicy odpierając ataki tłumaczą, że do produkcji bawełnianych toreb niezbędne są wszelkiego rodzaju fabryki, które same w sobie także przyczyniają się do skażenia środowiska. Zarzucają też propagatorom tego typu działania czerpanie korzyści finansowych z nachalnych reklam oraz nie wpływanie na świadomość ekologiczną wśród młodych ludzi a jedynie powodowanie niezdrowej tendencji do bycia modnym. Posiadanie bawełnianej torby jest na tobie, dlatego też włączanie się do akcji wcale nie musi oznaczać, że będziemy „eko”. Torby z bawełny czy lnu mogą się nam jedynie podobać i nie mieć dla nas większego, głębszego znaczenia środowiskowego. Co ciekawe, nie zawsze zwolennicy ekoświadomości zwracają uwagę na to, że torebki, które rozkładają się 300 lat, przez ten czas pozostają dla środowiska całkowicie neutralne, przez co mogą wydawać się bardziej bezpieczne od tych, które rozkładają się kilka miesięcy i szybciej transportują do ziemi szkodliwe związki chemiczne, które przecież też się w nich znajdują. Wydaje się więc, że reklamówki biodegradowalne nie są wcale lepsze od tych „złych” i klasycznych. Torby bawełniane mogą być częściowym zastąpieniem tego typu elementów, jednak można odnieść wrażenie, że propagatorzy ochrony środowiska odnieśli tylko częściowy sukces. O tym, czy torby z bawełny na stałe zakorzenią się w naszej świadomości będziemy mogli się dowiedzieć czy też oceniać dopiero za kilka sezonów kiedy – być może – emocje opadną i zmienią się światowe trendy.

Oczywiście modne torby ekologiczne – podobnie zresztą jak wiele tego typu elementów – posiadają swoją historię i w ich przypadku pierwowzorem była torba papierowa, powstała w USA pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Podobnie zresztą jak dzisiaj, także wtedy używano ją tylko i wyłącznie do pakowania zakupów w supermarketach, posiadała więc walory czysto praktyczne zamiast marketingowych. Dzisiaj już, kiedy wiele firm wyczuło znakomity biznes, nasze półki sklepowe uginają się od rozmaitych propozycji, na czele także z projektantami mody, którzy czujnie analizują pojawiające się i znikające trendy. Popularność toreb ekologicznych dzisiaj przybiera absurdalne formy, o czym może świadczyć chociażby fakt, iż jeszcze kilka miesięcy temu na absolutnym topie była torba papierowa sprzedawana za…kilkaset dolarów, tylko dlatego, że opatrzona została nazwiskiem słynnego projektanta i była elementem dekoracyjnym, trzymanym przez modeli podczas jednego z pokazu. Co ciekawe, jej skórzana odpowiedniczka nie cieszyła się już takim wzięciem. Obserwując tego typu działania możemy zakładać, że nasza mania ekologiczna niewiele ma wspólnego z faktycznym ratowaniem środowiska. Torby – jak zawsze zresztą – stanowią przede wszystkim detal, którym podkreślamy swoją stylizację, za każdym razem będą więc traktowane w sposób instrumentalny i świadomy. Być może nie bez znaczenia ma tutaj wpływ gwiazd estrady i świata mody, które na wszystkich ważniejszych spotkaniach starają się podkreślać swoje zapędy ekologiczne. Jak jednak wiadomo, każda gwiazda podpisuje kontrakty reklamowe, możemy więc podejrzewać, że jej działanie nie jest bezinteresowne. Poszukując idealnych toreb warto zwrócić się ku sklepom internetowym. Na stronie http://www.etui-vintage.pl/pl/sklep/kategoria/torby,358,981,1.html można obejrzeć niektóre modele proponowane przez właścicielkę jednego ze sklepów z torebkami w sieci. Być może warto otwierać się na nowe możliwości, ponieważ nierzadko są one lepsze niż te tradycyjne.